Victron MIDI-Fuse 100A/58V f/48V Products (Package of 1) [CIP133100010]
Shipping calculated at checkout.
Description
MIDI-Fuse 100A/58V for 48V Products (Package of 1)
Victron Energy's MIDI fuses are essentially a smaller version of the MEGA fuses and are known to have low voltage drop and cold resistance. This particular package contains ONE Victron MIDI 100 amp fuse that’s designed for 48V products.
Specifications:
  • Max Current Rating: 100 amps
  • Max Voltage Rating: 58 volts
  • Approximate Voltage Drop: 70 mV
  • Cold Resistance: 0.45 mΩ
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Specifications:
  • Amperage: 100a
  • Fuse Type: MIDI/AMI
  • Type: Fuses
  • Box Dimensions: 1"H x 4"W x 7"L WT: 0.5 lbs
  • UPC: 8719076036548
Quick Guide (pdf)
Brochure (pdf)
Selling fast!
Grab yours while you can
Payment & Security
Payment methods
  • Amazon
  • American Express
  • Apple Pay
  • Diners Club
  • Discover
  • Google Pay
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Visa
DRSA - Light it up
Victron Energy