Samlex 600W Pure Sine Wave Inverter - 12V [PST-600-12]
Shipping calculated at checkout.
Description
600W Pure Sine Wave Inverter - 12V
PST Series (120 VAC)
This high efficiency DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 600 Watts of pure sine-wave AC power at 120 Volts, 60 Hz. The unit comes with pin-type battery cable lugs. Features include built-in electronic GFCI, overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 0.5 Amps. AC power is available from a NEMA-20R GFCI duplex outlet on the front panel. Safety certified to UL standards.
Features:
  • High efficiency
  • Temperature controlled cooling fan – reduces energy consumption
  • Low interference Wide operating DC input range: 10.7 - 16.5 VDC
  • Low idle power draw
  • Dual GFCI protected AC outlets
  • Optional remote control (sold separately): Model RC-15A
  • Comes with pin-type battery cable lugs
  • Safety certified to UL standards, FCC compliant
Specifications:
  • Input: 12 VDC
  • Output: 120 VAC
  • Watts: 600
  • Surge: 1000 Watts
  • Remote Control: RC-15A sold separately
  • Weight: 5.9 (lbs)
  • Weight: 2.7 (kg)
  • Dimensions: 9.37 x 10.87 x 3.23 (in)
  • Dimensions: 238 x 276.2 x 82 (mm)
  • Safety: ETL to UL Standard
  • Warranty: 2 Year Limited
Applications:
  • Service vehicles
  • Mobile Offices
  • Boats
  • Recreation Vehicles, Camping
  • Telecommunication
  • Field work / Construction sites
  • Solar power systems
  • Emergency backup power
  • Home electronics: TV, VCR, video games
  • Computers, printers
Specifications:
  • Inverter Cont. Output Wattage: 600w
  • Outlet Qty: 2 Duplex GFCI
  • Inverter Input Voltage: 12v
  • Waveform: Pure Sine Wave
  • Box Dimensions: 6"H x 11"W x 14"L WT: 7.2 lbs
  • UPC: 622988072154
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Selling fast!
Grab yours while you can
Payment & Security
Payment methods
  • Amazon
  • American Express
  • Apple Pay
  • Diners Club
  • Discover
  • Google Pay
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Visa
DRSA - Light it up
Samlex America
PST Series (120 VAC)