Samlex 450W Modified Sine Wave Inverter - 12V [SAM-450-12]
Shipping calculated at checkout.
Description
450W Modified Sine Wave Inverter - 12V
SAM Series low interference, high efficiency modified sine wave DC-AC inverters convert 12 VDC to 115 VAC at an output frequency of 60 Hz. Connect through any 12V lighter socket in your car, boat, truck or RV.
Includes two three prong outlets and a USB Charging Port.
ETL safety listed.
Features:
  • USB charging port: 5 VDC, 2.1A
  • 2 three prong outlets
  • 2 X Surge
  • Compact design
  • Cigar lighter plug and battery clamps included
  • Load controlled cooling fan
  • Low battery input alarm
  • Universal protection circuit: thermal, battery, overload, short circuit, earth fault
  • Soft start technology
  • Cool surface technology
  • Low interference technology
Specifications:
  • Input: 12 VDC
  • Output: 115 VAC
  • Watts: 450
  • Surge: 900 Watts
  • Outlets: 2
  • Weight: 1.6 (lbs)
  • Weight: 0.7 (kg)
  • Dimensions: 5 x 6 x 2 (in)
  • Dimensions: 12.7 x 15.2 x 5.1 (cm)
  • Safety: ETL
  • Warranty:2 Year Limited
Applications:
  • Television (up to 32")
  • Blender
  • Laptops
  • Cell Phones
  • Cameras
  • MP3 Players
  • Handheld Video Games
  • Lights/Lamps
  • Portable Stereos
  • CD/DVD Players
Specifications:
  • Inverter Cont. Output Wattage: 450w
  • Inverter Input Voltage: 12v
  • Waveform: Modified Sine Wave
  • Box Dimensions: 4"H x 7"W x 10"L WT: 2 lbs
  • UPC: 622988078088
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Selling fast!
Grab yours while you can
Payment & Security
Payment methods
  • Amazon
  • American Express
  • Apple Pay
  • Diners Club
  • Discover
  • Google Pay
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Visa
DRSA - Light it up
Samlex America