Samlex 3000W Pure Sine Wave Inverter - 24V [PST-3000-24]
Shipping calculated at checkout.
Description
3000W Pure Sine Wave Inverter - 24V
PST Series (120 VAC)
This high efficiency pure sine inverter converts 24 Volts DC to 3000 Watts of AC power at 120 Volts, 60 Hz. Features include temperature controlled cooling, low interference, wide temperature operating range, overload protection, low battery alarm / shut down & low idle power draw. AC power is available from dual NEMA-20R GFCI outlets on the front panel, the unit is also hard wire capable. Safety certified to UL and CSA standards, FCC Compliant.
Optional LCD remote control, model RC-300.
Features:
  • High efficiency & low RF emissions
  • Can be hard wired
  • 2x Surge
  • Wide DC input range
  • Dual GFCI Protected Outlets
  • Wide temperature operating range -20 to +40°C / -4 to +104°F
  • Temperature controlled cooling fan
  • Low idle power draw
  • Safety certified to UL & CSA standards, FCC compliant
Specifications:
  • Input: 24 VDC
  • Output: 120 VAC
  • Watts: 3000 Watts
  • Remote Control: RC-300 Optional
  • Weight: 21.6 (lbs)
  • Weight: 9.8 (kg)
  • Dimensions: 10.35 x 17.97 x 5.71 (in)
  • Dimensions: 263 x 456.5 x 145 (mm)
  • Warranty: 2 Year Limited
Applications:
  • Service vehicles
  • Mobile Offices
  • Boats
  • Recreation Vehicles, Camping
  • Telecommunication
  • Field work / Construction sites
  • Solar power systems
  • Emergency backup power
  • Home electronics: TV, VCR, video games
  • Computers, printers
Specifications:
  • Inverter Cont. Output Wattage: 3000w
  • Outlet Qty: 2 Duplex GFCI
  • Inverter Input Voltage: 24v
  • Waveform: Pure Sine Wave
  • Box Dimensions: 9"H x 14"W x 21"L WT: 24.4 lbs
  • UPC: 622988072253
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Selling fast!
Grab yours while you can
Payment & Security
Payment methods
  • Amazon
  • American Express
  • Apple Pay
  • Diners Club
  • Discover
  • Google Pay
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Visa
DRSA - Light it up
Samlex America
PST Series (120 VAC)