ARCO Marine Zeus A275L N62 Alternator w/Regulator [A275L-12-N62-IE-49K6]
Shipping calculated at checkout.
Description
Zeus A275L N62 Alternator with Regulator
The highest power output alternator in its size/class.
Features:
  • Engineered for High Energy Production.
  • Suitable for Marine, RV, Military, and Commercial applications.
  • Rapidly charges large battery banks.
   - Heat shedding coatings
   - Rectifier located on housing exterior
   - Dual cooling fans
   - OEM Components
  • It is optimized for performance at idle speeds.
  • Reduces the need for a generator by creating additional power with your engine.
  • SAE J1171 Certified.
  • Made in the U.S.A.
Technical Specifications:
  • Voltage - 12v
  • Field Type - P
  • Rotor Poles - 16
  • Stator Size - 138mm
  • Frame Size - Large
  • Weight - 14.9 lbs/6.7 kg
  • Output Voltage - 14.1v (Default)
  • Finish - (Black) Cerakote or E-coating
  • Cut-In RPM - 1,061 Alternator RPM
  • Maximum Alt RPM - 19,000
  • Battery Post - M8 Thread Post, Side Mount
  • Standard Pulley - 49K6 (6-groove, 49mm)
  • Pulley Mount - 17mm diameter shaft, 25mm long, threaded M17 x 1.5
  • Pulley Hardware - M17 x 1.5 x 24mm nut, w/ 18mm ID x 29mm OD washer (Included)
  • Diodes - 6 positive, 6 negative, 50A Rated, Avalanche
  • Max Output (Cold, 9,000 RPM) - 311 Amps
  • Sustained Cruising Output (Hot, 6,000 RPM) - 227 Amps
  • Sustained Idle Output (Hot, 3,000 RPM) - 198 Amps
  • Max Continuous Operating Temperature - 110°C / 230°F